Światowy Dzień Konsumenta

Piętnastego marca tradycyjnie już obchodzony jest ŚWIATOWY DZIEŃ KONSUMENTA. Wybór tej daty oczywiście nie jest przypadkowy. 15.03.1962 roku miało miejsce przełomowe orędzie Johna F. Kennedy’ego, w którym prezydent USA sformułował cztery podstawowe prawa konsumentów. Są to prawo do informacji, wyboru, bezpieczeństwa i reprezentacji. W Polsce Światowy Dzień Konsumenta obchodzony jest oficjalnie od osiemnastu lat.
Każdego dnia kiedy dokonujemy licznych wyborów jesteśmy narażeni na ograniczanie naszych praw. Skuteczna ochrona konsumentów jest jednym z istotnych zadań realizowanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Inspekcję Handlową, a pomoc konsumentom w sporze z przedsiębiorcami oferują rzecznicy konsumentów, czy też Federacja Konsumentów. Bezpłatne porady udzielane są również telefonicznie przez Stowarzyszenie Konsumentów Polskich.
Społeczność EKONOMIKA również zwraca uwagę na zagadnienia związane z konsumentem i jego prawami, dlatego zorganizowane zostały:
- szkolny etap Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej, a trzy osoby z najwyższymi wynikami wzięły udział w zmaganiach powiatowych,
- akcja uczniów klasy 2 ZH, którzy razem z wychowawczynią panią Agnieszką Myszkiewicz rozdawali ulotki na ulicach Gniezna,
- spotkanie klas IV z przedstawicielami banku, które uświadomiło na co zwrócić szczególną uwagę przy zawieraniu umów,
- lekcje wychowawcze.
O prawach konsumenta warto przypominać nie tylko przy okazji Światowego Dnia Konsumenta, ale każdego dnia, bo tylko świadomy konsument nie da się oszukać.

Go to top